هذیان گویی یک ذهن آشفته

1.      من می ترسم پس هستم: این روزها خیلی احساس تنهایی می کنم. احساس نا امنی، احساس ناخوشی خلاصه هر احساس بدی که بگویید در وجودم ایجاد شده. نوشتن هم کار سختی شده. از صبح تا شب موضوعات رو عوض می کنم. می یام که بنویسم دوباره پشیمون می شم. می ترسم که این یا آن نوشته ام تفسیر بدی بشه. می ترسم که این یا ان نوشته ام به مذاق بعضها خوش نیاید. اما واقعا نمی خوام جوری بنویسم که مسئله ساز باشه. حالا می بینم که این تنها مسئله من نیست مسئله همه وبلاگ نویسهای وطنی است که نوشتن براشون مسئولیت آور شده و به کاری دشوار بدل گشته. وقتی می بینم که همه می ترسن من هم نمی ترسم بگم که می ترسم! چطور بنویسم که هم نوشته باشیم و هم ننوشته باشیم؟هم حرف بزنیم و هم حرف نزنیم؟ حتما شما هم تجربه کردید یک عده هم می خواهند تهدید کنند و اتهام بزنند و هم نمی خوان شناخته بشن که مبادا چهره به اصطلاح روشنفکری شان آسیب ببینه. باز دست دوستان واقعا اصولگرای ما درد نکنه که با اسم و شناسنامه حرفهای خودشونو می زنند وشهامت دفاع از خیلی چیزها رو دارند.

2.      علوم اجتماعی با لباس راه راه و دمپایی پلاستیکی: این روزها همش به این فکرم که چطور می شه  در یک دادگاهی ردیف اول متهمانش علوم انسانی و اجتماعی قرار گرفته باشه. آخه چطور یک دادگاهی می تونه علم اجتماعی را محکوم کنه. فک کنم یک کم برا تاریخ ما بد باشه! متن حجاریان را خواندم. بارها و بارها خواندم تا ببینم دادگاه چه پیامی برای ما علوم اجتماعی نشینها داره؟ تفاوتی نمی کنه متن کیفرخواست رو بخونی یا متن دفاعیه متهمان رو،  می بینی که همشون در یک نکته مشترکند اون هم حمله به علوم اجتماعی. بر مبنای این کیفرخواستها و آن دفاعیات ما باید بپذیریم که علوم اجتماعی نه تنها محصولی تماما غربیه بلکه توطئه ای غربی نیز محسوب می شه. تئوریهای وبری،هابرماسی، گرامشی و دیگران و دیگران همه از جامعه مدنی، حوزه عمومی و غیره حرف می زنند و این حرفها هم برای تخریب انقلاب ما طراحی شده یا بکار گرفته شده اند.(البته سال تولید نظریه ها در اینجا اهمیتی نداره) ما باید قبول کنیم که به علوم اجتماعی غربی نیاز نداریم! اما با علوم تجربی غربی فعلا مشکلی نداریم. حالا که فهمیدیم و رووشن شدیم چه باید بکنیم.؟آیا واقعا علوم اجتماعی قراره تو این دیار برچیده شه؟ این معناش اینه که روزنامه ها مستقل وجود نداشت باشه، انتشارتی ها محدود بشه، ترجمه ای چاپ نشه یا در تیراژ محدود فقط برا کسانی که منحرف نمی شن توزیع بشه و همه دانشکده های علوم اجتماعی و سیاسی کتابهای یکسانی بخونند تازه دانشکده الهیات هم باید اصلاح شه چون بسیاری از نظریات مربوط به کلام جدید موجب این همه مسئله شده و آتش روشنفکری دینی رو شعله ور نگاه داشته.

3.      دست یهودی ها رو دیدی؟ : به یاد حرفی افتادم از دوستی که سالها پیش به من می گفت این نظریه های علوم اجتماعی محصول یهودیهاست که ما رو با اون سرگرم کنند. این سنخ حرفها دوباره در جامعه ما داره تکرار می شه. بازم یادم میاد کتابی رو سازمان تبلیغات در سالهای 60 چاپ کرده بود که برنامه تنظیم جمعیت رو نیز طرحی صهیونیستی برای کاهش جمعیت شیعیان دونسته بود.(البته هنوز طرح کاهش جمعیت ضرورتش احساس نشده بود جنگ بود و ....). همچنین  من شاگرد روحانیونی بودم که معتقد بودد علوم اجتماعی ادم رو گمراه می کنه و نباید به اون خیلی نزدیک شد. حالا گاهی اوقات تو تلویزیون هم می بینمش. اینا دارن رو میان. چی می خوام بگم؟ می خوام بگم که این تفکر خیلی ربطی به مصباح هم نداره. یک عده بیش از اندازه به آقای مصباح حمله می کنند. مثل حمله هایی که در دوم خرداد به هاشمی کردند و حالا دارند ازش دفاع می کنند. آقای مصباح دانشگاهی تشکیل داد و در اون دانشگاه طلبه هایی تحصیل کردند که همشون یکجور فکر نمی کنند. اونها علوم اجتماعی غربی هم می خونند و فلسفه غربی تدریس می کنند. برخی شون خیلی بنیادگراند و برخی خیلی مدرن. می خوام بگم این حرفها بسی از اندیشه های مصباح فراتر می ره. اندیشه های خطرناک تری هم وجود داره. اندیشه ای اکنون نیرومند شده که اساسا تاسیس دانشگاهها را طرحی انگلیسی می بینه و معتقده که این دانشگاهها با دیانت سر ناسازگاری دارند. زمانی جایی نظریه های ارتباطات تدریس می کردم. چند نفری به عنوان اعتراض بلند شدند و گفتند که آقا نظریه های قران رو بگو، نظریه های امام رو بگو اینها چیه به ما میگی؟ زود فهیمدم که اشتباه اومدم و برای ترم دیگه نرفتم اونجا. حالا این کیفرخواستها و اون دفاعیات رو کسانی نوشتند که چنین بینشی به علوم اجتماعی دارند.  آره رفیق ! ما اشتباهی هستیم. علوم اجتماعی اشتباهیه، روشنفکر ما اشتباهیه....

4.      باز دارم هذیان می گم لابد. بهتره برم بخوابم. شاید مال خورشت قرمه سبزی باشه که برا سحری خوردم!

 

/ 59 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علیرضا تهرانی فر

سلام من نمی دانم که در علوم انسانی اسلامی چه چیزی وجود د اره که این آقایون بخوان به ما درس بدن. همه این حرفها به خاطره ترسشونه اگه اسلامشون حقه و به هر شکلی حقانیتش ثابت می شه پس خوب از چی می ترسن ؟!!!!!!!!!!!!

احد

سلام اگر قدم رنجه كنيد بمن هم سري بزنيد

فائزه

لعنت خدا بر کسانی که حامی صهیونیسم انسان کش است لعنت خدا بر حامیان ظالم…

دانشجو

استاد عزیزم درک می کنم چه زجری می کشین از این کامنت های مزخرفی که براتون می ذارن . خیلی متعجبم !!!! چه فضای .... بهتره هیچی نگم ، حضوری می بینمتون

دانشجويتان

دكتر كاظمي عزيز! چرا تصور شما اين طوريه كه اگر بنا باشد اين علم سكولار (نگيد سكولار نيست كه خودتون يه بار سر يكي از كلاساتون گفتين ما تو جامعه شناسي ياد گرفتيم همه چي رو در محدوده ي جامعه تفسير و تحليل كنيم و علت قوانين مذهبي رو هم خدا نگيريم(با اين مضمون)) از اين جامعه و دانشگاه آن رخت بربندد صرفا با كاهش ترجمه و ... است؟ اين علم سكولار سرانجام روزي از جامعه ي ما حذف خواهد شد و تغيير خواهد كرد و اولين علت آن هم اين است كه پاسخگوي نيازهاي جامعه ي ما نيست.جامعه ي ما و نيازهايش با تفاسير و تحليل هاي متفكرين غربي ناآشنا با امثال جوامع ما نمي خواند.روزي را تصور كنيد كه دانشجويان و اساتيد نيز خود چنين علمي را مفيد نمي دانند.

دکتر جان ذهن آشفته و نا امیدی حاصل بی ایمانیست به ایمانت کمی برس!

رضا

باسلام و آرزوی توفیق اگر حجاریان یا هرکس دیگری هم بگوید زمین نمی گردد، زمین همچنان می گردد.

محمد رضا

سلام. نظرم اینه که شما شرایط جامعه رو خاکستری ترسیم میکنید (سبز! نه ها خاکستری) یکی به نعل زدن و ده تا به میخ. این نشد دکتر.

محمد

دکتر شما چرا؟ در لفافه صحبت کردن مرام شما نبود ! دوستی داشتم می گفتند از سبزها خط می گیره باور نمی کردم تا ثابت شد آنهم با عملی بسیار غیر انسانی دو پهلو صحبت کردن یا از ترس است یا برای حفظ موقعیت بنده متاسفم