طبقه متوسط و قدرت

موضوع طبقه متوسط چند سالی است که ذهن من را مشغول کرده و گاهی در این یا  آن کلاس در باب آن سخن گفتم. به طور خاص در کلاس  سیاستهای فرهنگی در ایران بوده است که من به این بحث پرداختم. ایده کلی من این بود که اگر انقللاب اسلامی بر آمده از دو لایه مستقل اما به هم مرتبط طبقه متوسط شهری و طبقات سنتی بوده است چه شده است که سیاستهای فرهنگی ما نه تنها طبقات متوسط را به حاشیه رانده است بلکه اغلب علیه آن هدف گیری شده است. در عوض این ارزشها و هنجارهای طبقات سنتی بوده است که به عنوان ارزشهای رسمی پذیرفته شده است.

هیمن طور فرضیه دیگر من این بوده است که هرجا از ارزشهای مبتنی بر غربزدگی و تهاجم فرهنگی و بحران هویت و ارزشهای ضد دینی سخن گفته شده است بی تردید ارزشهای طبقات متوسط مدنظر قرار داشته است. این ایده ها موجب شد که من  بر پروژه ارزشهای طبقات متوسط و سیاستگذاری فرهنگی در ایران متمرکز شوم. امیدوارم که بتوانم ظرف چند سال دیگر ماحصل آن تاملات را در قامت کتابی مستقل عرضه کنم. همین دغدغه ها بود که وقتی دوستان دانشجوی انجمن علمی از من خواستند در مورد طبقه متوسط و قدرت سخنرانی کنم  از آن استقبال کردم. شاید از این طریق بتوانم با نقدها و دیدگاههای دانشجویان ایده های جدیدی بگیرم. این سخنرانی روز یکشنبه با عنوان قدرت و طبقه متوسط در تالار شریعتی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران(ساعت 12:30) برگزار می شود.

/ 18 نظر / 83 بازدید
نمایش نظرات قبلی
س . هزار تو

سلام دكتر چقدر موضوع جالبي رو واسه كتاب جديدتون انتخاب كردين حيف كه من نمي ت.نم ت.ي سخنراني تون باشم و از ايده هاي زيباي شما بهره ببرم

فرید

سلام جنا ب دکتر ، بالاخره برای اولین بار زیارتتان کردم. سخنرانی جالبی بود . من که خیلی استفاده کردم. بی صبرانه منتظر کتاب تان هستم.

یک دانشجو

من نمی دانم خانم لاله از چه چیز ناراحت هستند و چه نکته ای را از شما دیده اند که اینجا چنین مطلبی را گذاشته اند.اما با ایشان موافقم که نوعی نگاه تحقیر امیز از سوی شما نسبت به مذهب و نمادهای ان وجود دارد. هیچ وقت فراموش نمی کنم روزی را که در کلاس ما در حضور خانم های محجبه که حجابشان چادر بود چادر را زیر سوال بردید و دلیلی که برای چادر سر کردن خانم ها مطرح کردید که همه تعجب کرده بودند.طفلکی ها جلوی ما سرخ و سفید شدند و حرفی نزدند.بیرون از کلاس با خودشان جر و بحث می کردند که چرا در مقابل این توهین هیچ جوابی به شما نداده اند؟ البته این که جواب شما را ندادند هم قابل تامل است.به نظر شما اگر فضای کلاس مساعد بود و در ان دانشجو جرات نقد داشت باز هم انها سکوت می کردند؟یا فکر نمره و اینده بودند که ترجیج دادند سکوت کنند؟ فکر می کنم به جای جبهه گیری باید به پیامی که در خلال کامنت این خانم و دیگران هست را درک کرد.امیدوارم شما این پیام را درک کنید. این نوع تحلیل از سوی شما که در عمل و کلاس یک جور هستید و در مقابل مخالفان جوری دیگر اصلا جالب نیست.از این صراحت عذرخواهی می کنم.

یه دانشجویی از همین نزدیکی ها

اگر مطلبی را که "یک دانشجو" مطرح کرده واقعا صحت داشته باشد و شما در کلاس نوع پوشش چادر را زیر سوال برده باشید باید بگویم که از اعماق وجودم برایتان متاسفم[وحشتناک] و بهتر است که دیگر خودتان را جامعه شناس ندانید[عصبانی] چون به نظر من جامعه شناسی حرمت دارد. زیرا یکی از بهترین درس هایی که من از جامعه شناسی آموخته ام احترام به عقاید افراد مختلف است حتی اگر مطابق میل ما نباشد.

اویسی

با سلام در تحقق انقلاب اسلامی گروه ها و طبقات مختلفی مشارکت داشتند، اما در هر انقلابی از جمله انقلاب اسلامی شرکت گروه های اجتماعی از جمله شرکت طبقه متوسط متاثر از فضای احساسی و انقلابی حاکم بر جامعه بوده است نه بهره گیری از وجوه عقلانی و حسابگری به عبارت دیگر در انقلاب اسلامی همه گروها به عنوان ابزار، از سوی رهبری انقلاب به کار گرفته شدند. بنابر این مشارکت طبقه متوسط در انقلاب یک مشارکت صرفا همدلانه بوده است که با سپری شدن دوران انقلاب و ظهورهر چه بیشتر خصلت های ویژه طبقه متوسط و شفاف شدن مواضع انان با واکنش منفی گروه رقیب مواجه می شود. موفق باشید

یه دوست!

لاله عزیز! اگر مخملباف دیکتاتور بوده یا قیافش ریشو و موهاش ژولیده بوده یا اگه به قول کیهان جوراباش همیشه بوی گند می داده، خوب گیریم که بوده.مگه مهم "حال فعلی افراد" نیست؟! خوشبختانه ایشون دیگه نه مذهبیه(البته منظور اون قرائتی از مذهب که احتمالا شما قائلید)نه دیکتاتور.خیلی هم خوش تیپ شده!کلی هم داره برای آزادی ایرانیان تلاش می کنه. پس خدا خیرش به!

گوهرتاج-عظیم نژاد

سلام.من خیلی دوست داشتم در سخنرانی شما شرکت کنم که به علت مشغله کاری میسر نشد.متن سخنرانی تون رو از کجا میتونم بگیرم؟

دستفروش

از چیزهایی که گذاشتی استفاده کردم،خیلی جالبند بدم نمیاد یه سری به فروشگاه من بزنی باعث خوشحالی منه البته اگر برات مفید باشه داخلش جنسهای مختلفی از قبیل نرم افزار های مالی اداری و آموزش زبان و برنامه موبایل و عطر ادکلن گرفته تا لوازم تی شرت و... خلاصه داریم دسفروشی میکنیم یه سری بزن

دستفروش

یه سری به فروشگاه من بزن فروشگاه بازی و برنامه و فیلم سریال ، کتاب ، برنامه آموزشی همه چیز هست سر بزن