شهر تنهایی و تنهایی شهر

 

1.      تنهایی مفهومی به ظاهر ساده اما یکی از مهمترین مسائل دو دهه اخیر  جوامع توسعه یافته است(اگرچه جوامع در حال توسعه ای چون ما نیز از آن بی نصیب نمانده است) به تعبیر باومن  در جوامع جدید، روابط اجتماعی در هر شکل آن سست و سیال شده است. چنین ناپایداری خود به شکل گیری الگوی تنهایی زندگی کمک کرده است.  در استرالیا ، فرانکلین و ترانتلر (2008) در گزارشی تحقیقی از بحران تنهایی در جامعه خود یاد کرده اند. تحقیقی در دانشگاه آریزونا نشان می دهند که حداقل 20 درصد جمعیت امریکا احساس تنهایی می کنند. همیچنین برخی دیگر از مطالعات نشان می دهد که 12 درصد امریکایی ها  برای گذران فراغتشان کسی را ندارند. آنچه که باید توجه کنیم این است که تنهایی مورد بحث ما هم علت اجتماعی و هم پیامدهای اجتماعی دارد.گرین و همکاران(2001) تنهایی اجتماعی  را نتیجه فقدان شبکه ای از مناسبات اجتماعی  با دوستان و همالان می دانند.،شبکه هایی از روابط که می توانند از طریق تماسهای  اجتماعی ساخته شوند.

2.       چرا به لحاظ جامعه شناسی، تنهایی می تواند نوعی تهدید برای جامعه محسوب شود؟ ما فکر می کنیم که تنهایی با آنچه که بیماری خاموش در پژشکی نامگذاری می شود شباهت دارد. جمعیتِ تنها به ظاهر دچار بیماری نیست اما این تنهایی می تواند زمینه های انواع مسائل روانی و اجتماعی (از جمله افسردگی، خودکشی،و..) را فراهم کند. بیماری هایی که در بدو امر روانشناسانه هستند اما هم از زمینه های ناسالم و البته ناعادلانه اجتماعی برخاسته اند و هم پیامدهای سهمگین اجتماعی دارند.اگر نیک بنگریم در می یابیم که تهران امکان شکل گیری شبکه های اجتماعی مدنی را از شهروندان خود دریغ داشته است و معدود شبکه های اجتماعی موجود شبکه هایی است که تابع الگوهای خانوادگی است. چنین شبکه هایی اگرچه در جای خود سودمندند اما توان بازتولید شخصیت شهروندی و اخلاق جدید را ندارند. به درستی در برخی تحقیقات تنهایی را ذیل مقوله گروههای در معرض خطر جای داده اند. تنهایی با گرایش فرد به انزوا طلبی و عدم احساس تعلق به محیط شهری تمامیت شهر را در معرض خطر قرار می دهد.  شهری که فاقد فضاهای عمومی سازنده و اجتماع گرایانه است در واقع شهروندان خود را به عزلت نشینی و تنهایی دعوت می کند. در نتیجه پیوندهای اجتماعی ضعیف و روابط اجتماعی ناسالم می شود. آنها که از اخلاق سخن می گویند نباید بی توجه باشند که اخلاق  در نگاه ما جامعه شناسان نه امری صرفا نفسانی بلکه هویتی اجتماعی دارد. اخلاق متناسب با الگوی شهروندی تنها در فضاهای جمعی و شبکه های مدنی متولد می شود. فضاهایی که  البته در تهران با کمترین میزان تعامل پذیری ساخته شده اند.

3.      تحقیقات ما در حوزه فراغت شهری نشان می دهد که زنان و سالخوردگان تنهاترین اقشار جامعه هستند. در حالی که سالخوردگان عمدتا به این دلیل در معرض تنهایی اند که جمع های دوستانه و خانواده خود را در طول زندگی از دست داده اند. زنان اساسا در ساختن فضاهای تعاملی و حمایتی اجتماعی برای خود ناتوانند یا ناتوان نگاه داشته شده اند. زنان و سالخوردگان بیشتر ترجیح می دهند در خانه بمانند یا  آنکه هنگام خروج از خانه کمتر با دوستان خود همراه می شوند. در جوامع شهری و در حال تغییر ما خانواده که تنها تکیه گاه این دو قشر آسیب پذیر است به تنهایی بار پر کردن این تنهایی را به دوش می کشد و بنا به هر دلیلی که فرد چنین تکیه گاهی را از دست بدهد به شدت در معرض خطر قرار می گیرد. عمدتا در جوامع مدرن نهادهای مردم نهاد یا حتی دولتی می توانند با خلق فضاهای عمومی شهری متناسب با شهروندان زمینه شکل گیری انواع تعاملات اجتماعی را برای افراد فراهم کنند. انسان بدون تعامل دیگر انسان نیست و ما با خلق چنین فضاهای عمومی شهری می توانیم زندگی را به اقشار آسیب پذیر برگردانیم. شاید در اینجا فرصت بحث مبسوط پیرامون وضعیت متزلزل و غیر  تعاملی فضاهای عمومی شهری نباشد اما با درنظر گرفتن همین فضاهای عمومی موجود باید گفت این فضاها بیشتر از ساختار مردانه برخورداند و برای زنان و سالخوردگان چندان مناسب نیستند و از دیگر سو چنین فضاهای عمومی مردانه ای، غیرتعاملی نیز هستند.

 

 

/ 26 نظر / 39 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امیر

سلام استاد ... متن جالبی بود اما به نظر میرسد که باید کیفیت تعامل و اینکه تعامل اساسا چیست راتوضیح دهیم و اینکه آیا نوع تعاملات برای از بین بردن تنهای در جوامع مختلف می توند متفاوت باشد ؟ و تنهایی در جامعه مذهبی و یا سکولار چه تفاوتی با هم دارد ؟

سمانه مرتضوی

سلام دکتر کاظمی اگر بخواهیم از منظر بوردیو نگاه کنیم تنهایی در واقع نداشتن سرمایه اجتماعی وروابط اجتماعی است .در ایران زنان بیشتر این نوع سرمایه اجتماعی را از خلال روابط خانوادگی بدست می آورند بدلیل اینکه اکثرا شاغل و در واقع مستقل نیستند تا روابط اجتماعی مجزایی برای خود بسازند.دلیل دیگر به نظر من این است که زنان در محیط های شهری احساس امنیت و راحتی (به نسبت فضاهای خانگی) را ندارند وترجیح می دهند در این فضاها اوقات خود را سپری کنند.

نگین

سلام دوست عزیز داشتم دنبال مطالبی برای تحقیقم می گشتم وبلاگتون رو دیدم من مدیریت جهانگردی می خونم برای بحث جامعه شناسی دنبال سوژه می گشتم مطالبتون جالب بود ، امیدوارم بتونم ازتون راهنمایی بگیرم خوشحال میشم تو این مورد کمکم کنید بازم ممنونم

امیر مهدی خادمی

سلام.وقت بخیر آقای دکتر کاظمی.دانشجوی سال اخر معماری هستم.به نوشته های شما و خانم لاجوردی و دیگران در باب فرهنگ توده و عامه و... نزدیک شده ام . با تمام رسایی ها و نارسایی ها فکر می کنم زمان نزدیک شدن حوزه های اندیشه است.بدیهی است روش شناسی در این هم اندیشی گره گشا و ابهام زدا است.زمانی که شدانش عددی دکارتی و ریاضی محور و گران در خدمت برنامه ریزان شهری نیست و از سوی دیگران گرایش های تمثیلی در اندیشه یا به عبارت رقیق تر پدیدار شناسانه در جای جای شهر ما دیده می شود.صحبت از تنهایی غریب است زیرا شهر در معنای ریالیستی و رسای خود ،نه داستان بلکه خود هم زیستی است.شهر سرمایه داری ابزار تنهایی را خود می سازد برای کسب سود بیشتر.بهتر از همه می دانید اگر این تنهایی نبود دیگری معنا نداشت.

پیاده

یاد کتاب ِ انبوه ِ تنها دیوید رایزمن افتادم. دقیقا اتفاقی که دارد می افتد.

شاگرد

دستتون درد نکنه....

جلال الدین مشمولی

اولین همایش تخصصی پژوهشی جشنواره هنر در روستا دبیرخانه جشنواره « هنر در روستا » با همکاری موزه هنرهای دینی امام علی ( ع ) و گروه هنری حجم سبز اولین همایش تخصصی پژوهشی جشنواره هنر در روستا را با موضوع « هنر . جامعه و جغرافیای روستایی » در تاریخ دوم اردیبهشت ماه سالجاری از ساعت 16 تا 19 در موزه هنرهای امام علی ( ع ) برگزار می نماید. در این همایش آقایان حمید سوری، دکتر مصطفی تبریزی و علی اتحاد در رابطه با تشابه تاریخی این جشنواره با جشنواره های دیگر در تاریخ هنر معاصر، جامعه شناسی و تاثیر این جشنواره به عنوان یکی از فعالیت های خارج از مرکز در هنر معاصر ایران به ایراد سخنرانی می پردازند. در این همایش گزارش مختصری از جشنواره هنر در روستا به همراه اسلاید و فیلم به نمایش در خواهد آمد. خاطرنشان می سازد جشنواره هنر در روستا توسط گروه هنری حجم سبز در اوایل فروردین ماه 1387 فعالیت های فرهنگی هنری به ویژه هنرهای تجسمی خود را آغاز نموده و تا کنون آنرا ادامه داده است که از نکات قابل توجه این جشنواره می توان به حضور و اجرای برنامه های هنری 300 هنرمند تجسمی در روستاها، مشارکت 6000 روستایی مرد

احمد عسکری

من معتقدم که انسان ذاتاً تنهاست اما خب تنهایی اجتماعی خود مقوله دیگری است. به امید بهروزی

خانم نویسنده

سلام.خيلي از مطالبتون لذت بردم.من دانشجوي علوم اجتماعي هستم و اين مطالب واقعا برام جالب بود.خيلي دوست دارم لينكتون كنم اگر اجازه بفرماييد.

لیلا

با سلام ، مرسی از مطلب خوبتون با اینکه بیشتر اینجور فکر میشود که تنهایی بیشتر جوامع توسعه یافته و بسیار پیشرفته را تهدید می کند، اما به نظر من جوامع در حال توسعه ای مثل ایران نیز به شدت در خطر آن هستند زیرا علاوه بر مشکلات دوران گذار ، دچار یک سیستم سیاسی پیچیده و سرکوبگر است می باشد. در ایران به شدت فقدان نهادهای مردمی احساس می شود، و چیزی به نام مشارکت اجتماعی کم دیده می شود. همین ها کافیست که مردم ایران احساس تنهایی کنند و به شدت در معرض انزوای اجتماعی باشند.